Výsledek obrázku pro obrázky mraky a vítr

Dech

 
Dech je základem života, mezi nádechem a výdechem probíhá celý lidský život. Dýchání je lék zadarmo.

Dech vytváří energetický náboj ve středu našeho těla a rozvádí tuto energii do periferie do akce. 

Jedním ze zdrojů chronického překyselování našeho organismu je nedostatečné dýchání. Většina z nás dýchá povrchně, nepravidelně. Kromě chybějícího kyslíku, který by jinak dokázal spoustu kyselých látek doslova spálit, je druhým důsledkem nedostatečného dýchání hromadění kysličníku uhličitého v krvi. A právě ten vytváří nejběžnější kyselinu naší krve, kyselinu uhličitou. Pomalé hluboké dýchání dokáže v těle malé zázraky.

Proč vůbec onemocníme, když život, proudící skrze dech naším tělem a myslí, je dokonalý a nezničitelný? Je to proto, že náš dech prakticky vůbec nevnímáme, čímž postupně ztrácíme kontakt s harmonizující sílou. Léčivá síla dechu je geniální. Vše, čeho je zapotřebí, je cíleně zaměřit dech na oslabená místa našeho těla a mysli a nechat jej jimi vytrvale a volně protékat. Každý náš vědomý dech je tou nejlepší lekcí a navigací našeho života

Jedním ze zdrojů chronického překyselování našeho organismu je nedostatečné dýchání. Většina z nás dýchá povrchně, nepravidelně. Kromě chybějícího kyslíku, který by jinak dokázal spoustu kyselých látek doslova spálit, je druhým důsledkem nedostatečného dýchání hromadění kysličníku uhličitého v krvi. A právě ten vytváří nejběžnější kyselinu naší krve, kyselinu uhličitou. Pomalé hluboké dýchání dokáže v těle malé zázraky.

 

Druhy dechů

Hlavní části dechu

  • nádech (púraka)

  • zádrž dechu s plnými plícemi (kumbhaka)

  • výdech (réčaka)

  • zádrž dechu s prázdnými plícemi (abaja kumbhaka)

 

Vyrovnaný dech - který udržuje rovnováhu mezi nadechováním a vydechováním, mezi jinem a jangem, mezi sympatickým a parasympatickým nervovým systémem. Tento druh dýchání, ať už je hluboké nebo mělké, je projevem automatické, většinou nevědomé rovnováhy v našem životě.

Očišťující dech - při němž převažuje vydechování nad nadechováním. Tento dech někdy přichází spontánně ve formě vzdychání, když jsme tělesně nebo citově přetíženi - když je naše tělo plné jedovatých látek a napětí. Dlouhé vydechnutí nám pomáhá relaxovat a zbavit se jedovatých látek, zejména kysličníku uhličitého.

Energetizující dech - při němž převažuje nadechování nad vydechováním. Tento dech někdy přichází spontánně ve formě zívání, když jsme unavení nebo znudění. Dlouhé, hluboké nadechnutí nám dává víc kyslíku a motivuje nás k činnosti.

 

Břišní (brániční) dech

při nádechu se břicho zvedá, při výdechu se stáhne. Pohybujte během dechu zejména bránicí, používejte dolní část plic, hrudní koš zůstává relativné nehybný.
Břišní dech stimuluje krevní oběh v oblasti pánve a v nohou, má uklidňující účinky, využíváme jej při relaxaci. 

Hrudní dech

při nádechu se žebra rozšiřují do stran, dopředu i dozadu, při výdechu se vracejí zpět. Ayurveda Sinus Health | Banyan Botanicals
Hrudní dech stimuluje prokrvení v oblasti hrudníku a břišní dutiny, masíruje srdce. 

Podklíčkový dech

Podklíčkovým dechem naplňujeme nejvyšší plicní laloky, tento dech téměř nepoužíváme.
Hrudní dech aniž se pohybuje břichem a pak při nádechu se rozšíří horní část plic. Tato dechová technika pomáhá zmírnit nebo zcela ztlumit příznaky astmatu nebo alergií.

Plný jógový dech

Plný jógový dech zahrnuje všechny 3 předchozí způsoby dýchání, které provádíme při nádechu jedno za druhým, při výdechu stáhneme zároveň břicho i hrudní koš, nakonec pupík stáhneme k páteři.
Pokud budete provádět plný jógový dech 30 min. denně, pomůže vám tato dechová technika snížit hladinu cholesterolu a snížit hmotnost. 

Dýchání v power józe

Dýchání v power józe probíhá pouze nosem, je plynulé bez zádrží dechu a délka nádechu i výdechu je stejná. Vychází se z plného jógového dechu, všechny 3 části dechu se spojují do plynulého celku, maximálně se plní plíce. Postupně se přechází na dech udždžájí.

Dech Udždžájí - vítězný dech

Udždžájí je především hrudní a podklíčkové dýchání, při kterém se rozšiřuje hrudník a současně stahuje oblast hrdla.Tím při nádechu i výdechu klademe odpor proudícímu vzduchu v oblasti hlasivkové štěrbiny. Nádech i výdech je ztížen a vydáváme lehce sípavý zvuk, který je podobný šumění vln.
Udždžájí přivádí pránu do štítné žlázy, aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí a pročišťuje plíce. Zpomaluje dech, zklidňuje mysl, očišťuje organismus od hlenů, lépe využívá kyslík, snižuje krevní tlak, stabilizuje páteř, zahřívá a detoxikuje. Tento dech se užívá v dynamických stylech jógy (power jóga, vinyasa jóga).

Dech kapalabháti ◇◇◇ Breath is essential to life. It's the first thing we do when we are born and the last thing we do when we leave. Find out how pranayama can heal your mind and body, and learn about four deep breathing techniques to try.

Řadí se jak mezi očistné, tak i energetické dechové techniky.

Kapalabhati znamená v překladu "zářící lebka", při jejím provádění se Očišťuje nos a čelní dutiny.

Podstatou dechu je, že nádech je výrazně (alespoň 3x) delší než výdech. Výdech je krátký, prudký a aktivní, zatímco nádech je pozvolný, jemný a pasivní.

Výdech vždy provádíme aktivním stáhnutím břišní stěny, nikoliv hrudníku. Při nádechu se volně nadechujeme do břicha.

 

Proveďte několik kol, min. 2-3 kola 12-15 výdechů.

 

Dech shitalli -  popis níže

 

Cirkulační dech (též cirkulační dýchání, cirkulární dech, auletické dýchání) - je hráčská technika používaná při hře na dechové nástroje. Je založená na vytvoření nepřerušovaného tónu využitím ústní dutiny jako dočasného vzduchového rezervoáru.Tato technika je nejčastěji uváděna v kontextu s hrou na didgeridoo.

 

Dech páteřní - je to očistný dech, který vyžaduje soustředění a čas, jelikož svůj dech posunujeme po každém obratli v páteři a tím si ho uvědomujeme.

 

Technika devíti dechů  - Vychází z Tibetských technik očistných dechů, kdy je potřeba vizualizace větší, protože tyto dechy provází barvy. Je nutné taky dbát na mužský a ženský princip (vedení pravou - levou stranou). Patří k technikám, které organismus zbavují cizích energií.

 

Dech Malého a Velkého nebeského cyklu Je to silný očistný a tonizující dech, kterým naplňujeme tan-tieny (česky kotlíky) a tím je nabíjíme. Dech je cyklický, jelikož jej vědomím provázíme dokola svého trupu.Toto dýchání vyžaduje koncentraci. Je to technika léčebného čchi-kungu.

 

 

Typy dýchání                   

  1. kosmické
  2. uvolňující
  3. aktivační
  4. vibrační
  5. čistící
  6. flétnové
  7. měchové
  8. barevné
  9. vyrovnávací
  10. tygří How to Practice Diaphragmatic Breathing...really struggled with this at first ..but so good for the digestion so worth the effort
  11. normální (břišní - jin)
  12. obrácené )jang)
  13. klidné (t´ing)
  14. tenké (si)
  15. hluboké (šen)
  16. dlouhé (čchang)
  17. plynulé (jou)
  18. stejnoměrné (jun)
  19. pomalé (chuan)
  20. měkké (mien)
  21. ............................................................. a spusta dalších druhů

 

 

ZEMĚ
 
Nadechujeme i vydechujeme nosem. Pociťujte své tělo jako součást země. Nohy vás se zemí spojují a přinášejí zemské vědomí do vašeho těla. Při výdechu zarůstáte do země a při nádechu z ní vyrůstáte. Posilujeme v sobě tyto kvality: sílu, vytrvalost, neměnnost, rozšiřování se.
 
VODA
Nadechujeme nosem a vydechujeme ústy. Uvědomujte si tekutiny ve svém těle, krev, mezibuněčné tekutiny. Posilujeme v sobě tyto kvality: ústupnost, obeplouvání překážek, přizpůsobivost, pokrok.
 
OHEŇ
Nadechujeme ústy a vydechujeme nosem. Uvědomujte si energii, chemickou výheň v našem těle. Nadechujeme se centrem Hara ( tělesné těžiště kousek pod pupkem ) a vydechujeme srdečním centrem ( srdeční čakra ). Posilujeme v sobě tyto kvality: síla, magnetismus, odhodlanost, tvořivost, vzestup.
 
VZDUCH
Nadechujeme i vydechujeme ústy. Prožijte prostornost vašeho těla, kyslík v krvi. Nádech i výdech je v nekonečnosti zakotvené v oblasti vaší hlavy. Posilujeme v sobě tyto kvality: mysl, myšlenky, inspirace, zevnějšek.
 
ÉTER
Nejsubtilnější a nejjemnější způsob jakým dokážete dýchat. Nádech i výdech bývá zpravidla nosem i ústy najednou. Je to zdroj všech způsobů dýchaní. Koncentrujete se na světlo, všeprostupnost, mír, pokoj. Nijak se nepohybujeme. Zjemňujete svůj dech až do té míry, že jej přestanete slyšet a vnímat.

Výsledek obrázku pro obrázky mraky a vítr

 

DECH SHITALLI

Související obrázek
 
 
  1. Vytvořte z jazyka „ruličku“ a zároveň se zvukem "ssss" nasajte dech pro nádech.

  2. Jazyk zastrčte do úst a pomalu vydechněte nosními dírkami

Toto pránájámické cvičení proveďte 10-20 x. Můžete ji dělat, i když zrovna stojíte nebo jdete. Během léta je dobré ji cvičit ráno i večer.


 

  • čistí krev a hasí žízeň

  • ochlazuje tělo

  • zkrášluje

  • snižuje krevní tlak (!!!)

  • pomáhá odkyselovat organismus, odstraňuje nechutenství a horečku

  • zmenšuje následky otrav i kousnutí hadem (v našich zeměpisných šířkách je to příjemný efekt, ale málo využitelný )

Kontraindikace:

  • toto pránájámické cvičení je zakázáno při nízkém krevním tlaku

  • zádrže dechu v tomto cvičení nesmějí provádět pacienti se srdečními obtížemi a astmatem

  • Tuto pránájámu nepraktikujte v zimních měsících (jen pokud během nich pobýváte v tropech)

5 Days Yoga and Anti-Stress Holiday in Thailand


 

zdroj: https://poutnicicasem.blog.cz/1710/lecivy-dech