Bylinky
Léčivá rostlina(léčivka či léčivá bylina) je taková rostlina, která svými obsahovými látkami příznivě ovlivňuje stav organismu, ale i psychiky. Metoda užívající k léčení léčivých rostlin se nazývá fytoterapie (bylinkářství). K léčení mohou být použity nejrůznější části bylin, keřů, stromů či hub.
Pomáhají v prevenci, vybudování odolnosti, návratu k biologickým rytmům.... a to velmi jemnou cestou.
Bylinky můžete pěstovat i v bytě nebo na balkoně. I tyto mohou být použity jako aromaterapie např. při vykuřování (např. šalvěj nebo rozmarýn - ochranná bylina 1. řádu).
hezky je pár bylinek rozebráno zde: www.popelky.cz/velky-herbar-pro-popelky-lecivy-i-magicky/herbar-pro-popelky.html
Celík Zlatobýl
K čemu se používají bylinky mimo fyzické léčení ?
Aromaterapie
Působí-li éterické oleje svou biologickou aktivitou na živý organizmus, pak hovoříme o AROMATERAPII.
- Vůně je tu odpradávna. Pomocí ní se naučil člověk rozlišovat nejen kvalitu potravy, přátelskou atmosféru a čistotu, ale i emoce. Ale až v poslední době je prokázán silný účinek vůní na lidský organismu. Ovlivňuje náladu, evokuje emoce, působí proti stresu a je schopna v těle spouštět určité léčebné procesy.
Přidáním aromatických olejů ovlivníme další naše fyzické a citové aspekty, protože obsahují psychoaktivní látky a jejich silice působí jemným a nenásilným způsobem léčebně.
Aromatické látky v rostlinách – silice vyvolávají u živých organizmů vedle vjemu vůně a chuti také důležitou biologickou aktivitu. Tato bioaktivita působí na různých orgánových úrovních a vyvolává určité žádoucí účinky podle druhu silice. Bioaktivita se však neprojevuje pouze příznivými vlivy, může vyvolávat i účinky nežádoucí. Rostlinné silice, které obsahují nežádoucí látky, se potom nepoužívají vůbec nebo jen omezeně.
V aromaterapii pracujeme s aromaterapeutickými preparáty, jejichž základem jsou ÉTERICKÉ OLEJE, získávané právě z rostlinných silicí. Další důležitou složkou jsou ROSTLINNÉ OLEJE. Jejich bioaktivita je rovněž významná, avšak působí ve srovnání s éterickými oleji na jiné biochemické úrovni.
Levandule (Lavandula angustifolia) – levandule nedráždí pokožku a mírní všechny možné druhy bolesti a zánětů. Uklidňuje též naši mysl. Je to jeden z nejuniverzálnějších éterických olejů, které znám.
Cedrové dřevo (Juniperus virginiana) – cedr se též výborně hodí do směsí pro péči o pleť, zklidňuje zánět a poskytuje pocit emocionálního bezpečí.
Tea tree (Melaleuca alternifolia) – čajovník je taktéž citlivý k naší pokožce a je známý pro své antibakteriální účinky. Je skvělý na drobná poranění i jako přísada do přírodních čistitích přípravků.
Eukalyptus (Eucalyptus globulus) – eukalyptus je právem jedním z nejznámějších éterických olejů a to díky svému blahodárnému vlivu na dýchací ústrojí. Také zklidňuje záněty.
Pomeranč sladký (Citrus sinensis) – pokud do své sbírky chcete zařadit citrusový éterický olej, vřele doporučuji pomerančový. Vytváří vřelou atmosféru plnou důvěry. Je vhodný do čisticích přípravků, zmírňuje bolest a též přispívá ke zdravému zažívání.
Všechny výše zmíněné éterické oleje jsou vhodné k úklidu a na podporu dýchací soustavy. Takže vidíte, že i pár olejů stačí k vybudování velmi účinné sbírky.”
Směs do difuzéru pro probuzení vnitřního světla:
2 kapky oleje z kadidla (Boswellia carterii)
3 kapky oleje ze smrku černého (Picea mariana)
1 kapka oleje z limetky (Citrus aurantifolia)”
Vykuřování
V čaji i ve formě tinktur jsme zvyklí bylinky používat. Ale mnoho tradičních bylin na nachlazení funguje i jako vykuřovadla.
Pomocí vykuřování můžeme energeticky očistit prostor nebo sami sebe i další osoby, pobývající v blízkosti. Vykouřit si můžete třeba i chodidla
Tato metoda se používala již v dávné historii, kdy lidstvo používalo oheň a zjistilo, že dřeva různě voní. Později symbolizující stoupající dým ukazoval na spojení s bohem a vonné dýmy se používaly při rituálech a obřadech. V době různých chorob se pálily různé aromatické větvičky a vyháněly se nemoci.
- pomocí žhavých uhlíků
- pomocí svíčky a sítka
Rouška
Připravíme si čistý kus látky, ručník apod. a “nachytáme” do něho kouř. Tkanina zachytí účinné látky i teplo a tento obklad pak přiložíme na postiženou část těla (hrudník, břicho, záda, klouby atd.).
Speciální stolička
Je sice uváděna speciální konstrukce, ale jde hlavně o to, že kouř necháme působit na chodidla, tedy i na množství reflexních bodů, které se zde nacházejí. Navíc kůže na ploskách nohou a kolem kotníků je tenká a lépe prostupná nežli jinde na těle. Takže si kadidelnici postavíme tak, abychom si nad ní mohli opřít nohy a kouř směřoval na chodidla.
Vykuřovadla:
Šalvěj bílá, Olibanum, Galgán, Jalovec, Sandal červený, Myrha, Rozmarýn, Tymián, Nové koření, Pryskyřice Smrk, Fenykl semeno, Ambra - Sal, Anýz semeno, Myrta list, Benzoe, Čertovo lejno, Eukalypt list, Citrónová tráva, Levandule, Styrax, ...…
pro podzimní období:
- Tymián – právě tymiánem se vykuřovaly nemocniční pokoje, skvěle čistí i dodává sílu.
- Divizna velkokvětá – proti kašli a nachlazení.
- Eukalyptus – pomáhá při nemocech dýchacího ústrojí a na horečky, uvolňuje, projasňuje.
- Oman – podporuje vlastní léčivé procesy, dezinfikuje a posiluje.
- Rojovník (není vhodný v těhotenství) – pomáhá při nachlazení a dýchacích problémech, čistí.
- Jalovec větvičky a dřevo – chrání před nemocemi, dezinfikuje, dodává energii.
- Bazalka posvátná tulsi – léčí nachlazení a kašel, posiluje imunitu.
- Galgán – polozapomenutý kořen Galgania officinarum doporučovaný jako všemocný lék od dob Antiky, používaný Hildegardou von Bingen a dodnes prodávaný jako koření. Povzbuzuje energii, léčí dýchací problémy.
Některé byliny užívané pro vykuřování:
-
-
pelyněk- léčí rány, bolesti hlavy, nachlazení, uklidnění, zdravý spánek
-
šalvěj - čistí od negativní energie
-
cedrové listy - čistění
-
jehličí - čistění
-
jedle - čistění
-
stévie - hojení, čistění, přináší pozitivní energii
-
jalovec - čistění
-
rozmarýn - ochrana
-
levandule - uklidnění
-
divizna - pročistí místnost nemocných, zlepšuje dýchání
-
růžové lístky - meditace, uklidnění
-
máta peprná - hojení, ochrana
-
řebříček - odstraňuje z těla toxiny
-
Výrobky
Prodej čerstvých masážních výrobků
Polotuhé krémy a masážní oleje:
a v objemu ................50ml, 100ml
Oleje:
Zahřívací - s rozmarýnem, se skořicí.... Hotík 100 ml = 65 Kč 50 ml = 35 Kč
Chladící - s kafrem, mátou, eukalyptem... Větřík 100 ml = 60 Kč 50 ml = 33 Kč
Povzbuzující - s citronem, smrkem... Budík 100 ml = 70 Kč 50 ml = 40 Kč
Uvolňující - s geránií, bazalkou...
Milík 100 ml = 80 Kč 50 ml = 45 Kč
Relaxační - s pomerančem, šalvějí, levandulí...
Hladík 100 ml = 85 Kč 50 ml = 50 Kč
Polotuhé krémy:
Prodej čerstvých masážních výrobků
Krémy a masážní oleje:
Zahřívací - s rozmarýnem, se skořicí.... Hotík 50 ml = 85 Kč
Chladící - s kafrem, mátou, eukalyptem... Větřík 50 ml = 80 Kč
Povzbuzující - s citronem, smrkem... Budík 50 ml = 120 Kč
Uvolňující - s geránií, bazalkou... Milík 50 ml = 125 Kč
Relaxační - s pomerančem, šalvějí, levandulí... Hladík 50 ml = 130 Kč